Türkiye'nin bir numarali hosting markasi

Güneş Enerjisi Neden Çok Önemli?

Güneş Enerjisi Neden Çok Önemli?

Güneş enerjisi bir sürdürülebilir enerji kaynağıdır. Güneş’in merkezinde meydana gelen reaksiyonlarla ortaya çıkan ışınımın enerjiye çevrilmesiyle kullanılabilir türe çevrilir. Bildiğiniz gibi güneş enerjisi çevresel ve doğa dostu bir enerji kaynağıdır. Bunun yanında ucuz ve sürdürülebilir olması ve ayrıca günlük kullanıma uyarlanabilmesi onu çok tercih edilen bir enerji kaynağı yapmaktadır.

Neden Güneş Enerjisi

İnsanlar da doğanın bir parçasıdır. Biz bu doğanın bir parçası olarak doğayı korumadığımız takdirde dolaylı yoldan kendimizi de korumamış oluyoruz. Bu yüzden mecbur olduğumuz enerji kaynaklarını tüketirken doğaya en az zararı vermeliyiz. Petrol ve nükleer kaynaklar kısa vadede yüksek enerjiler sağlayabilirler lakin petrol bir gün tükenecek ve bunların kirleteceği doğa bir gün yaşanmaz olacak. İşte bu yüzden teknik olarak “tükenmez” bir enerji olan güneş enerjisini kullanmak çok mantıklı. Ülkemizde üretilen elektrik %50 oranda doğalgazdan sağlanıyor. Bu yöntem ise pahalı olmasından ziyade tükenebilir bir kaynak olmasından dolayı sıkıntı oluşturuyor. Fosil yakıt olan doğalgaz biz istesek de istemesek de en sonunda tükenecek. Almanya Türkiye’ye göre daha az güneş ışını almasına karşın güneş enerjisinden daha fazla yararlanıyor. Güneydoğu Anadolu bölgesi için bu soruna bir çözüm önerisi için şuraya bakabilirsiniz. Türkiye’de güneş enerjisi potansiyeli çok yüksek lakin kullanım ne yazık ki düşük. Ve bunun farkında olan yetkin insan sayısı da ne yazık ki çok az. Özellikle dışa bağımlılığı olmayan ve sürdürülebilir olan bu enerjinin kullanım oranı yükseltilmeli. Bununla ilgili Greenpeace imza kampanyası bile bulunuyor.

Sonuç olarak güneş enerjisi hem doğayı kirletmediği gibi hem ucuz, basit ve kolay kullanılabilir bir enerji türü olduğundan dolayı kullanılmalı. Bu sayede uzun vadede maksimal yarar elde edilecek ve yeni nesillere daha yaşanılabilir bir dünya kalmış olacak

Güneş Enerjisinin Geleceği

Güneş enerjisinin 2050’ye kadar git gide yaygınlaşacağı öngörülüyor. Dünyada güvenilir bir elektrik şebekesine erişimi olmayan bir milyar insan var. Bu insanlar için güneş enerjisi panelleri kullanımı onların günlük elektrik ihtiyaçlarını kullanmaları için çok ucuz bir yöntem olarak görülüyor. Gelişen dünya artık kısa vadede fazla enerji değil uzun vadede dengeli enerji üretmek istiyor. Tabi ki uzun vadeye yayılmış enerji daha ekonomik oluyor. Güneş panelleri de teknolojinin gelişimiyle daha verimli oluyorlar ve göründüğü kadarıyla 2050’den sonra güneş panelleri çok olağan ve günlük aletler olacak. Güneş enerjisiyle ilgili çok daha ayrıntılı bilgiler, araştırmalar ve özellikle güneşe enerjisinin geleceği ile ilgili MIT Üniversitesi tarafından yapılmış güzel bir çalışmaya buradan erişebilirsiniz.

Yazar: onehost

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar